Piknik z Latawcem – 7. 10.2017 r.

 

Dokładnie tak jak zaplanowano, 7 października 2017 r. odbył Piknik z Latawcem organizowany przez Stowarzyszenie Fiber.  Święto latawca w Nowogrodzie było współfinansowane ze środków Województwa Lubuskiego a odbyło w ramach projektu Lubuskie Inicjatywy Młodzieżowe – Budżet Inicjatyw Obywatelskich a realizowany przez Zrzeszenie Lubuskich Organizacji Pozarządowych.

Piknik latawcowy poprzedzony był warsztatami i lekcjami, podczas których uczniowie szkół w gminie Nowogród Bobrzański uczyli się budować i ozdabiać latawce. Wszyscy bardzo się starali, mając na uwadze fakt, iż będą podlegały one ocenie wymagającego jury.

W tę zaplanowaną na PIKNIK sobotę już o 10:00 rano przy „lekkim” deszczu organizatorzy spotkali się na placu przed MGOKSIR, by przygotować wszystko na przybycie uczestników. Rozstawiano stoły, krzesła, namioty, rozwieszano banery, przygotowano elementy niezbędne do przeprowadzenia konkursu na najpiękniejszy i najdalej lecący latawiec. To był również ten moment, kiedy na placu stanął dmuchany zamek, rozstawiły się gokarty, a także powstały stanowiska, na którym podczas pikniku przeprowadzono konkurs plastyczny dla wszystkich chętnych.

Tuż po godzinie 11:00 zaczęli przybywać uczestnicy pikniku. Im więcej zgłaszało się uczestników tym bardziej przestawało padać by po półgodzinie zaświeciło słońce.   Młodzi zawodnicy ze swoimi latawcami składali deklaracje oraz pobierali numery startowe. W tym czasie prowadząca Pani Dorota Laskowska – Kabała przedstawiła plan pikniku, regulamin konkursu oraz przybliżyła wszystkim historię powstania pierwszego latawca oraz jego symbolikę.

Kiedy dokonano już wszystkich formalności rozpoczęła się część konkursowa. Jury w składzie: Roman Mączkowski, Leszek Koncur, Dorota Pankiewicz, Karolina Pinczewska i Urszula Andrzejczyk dokonało oceny wizualnej przyniesionych na piknik latawców. Oceniano w punktacji  staranność wykonania modelu oraz zdobienia i walory artystyczne.

Następnie uczestniczyli rozpoczęli pokaz lotów swych samodzielnie wykonanych dzieł. Osobą, która w sposób niezastąpiony pomagała wypuścić w niebo latawiec był Pan Stanisław Droszczak, który również pełnił rolę instruktora podczas warsztatów latawcowych.

Choć w tym dniu było dość wilgotno, a wiatr ucichł po wcześniejszym orkanie Ksawerym część latawców wysoko i daleko unosiła się na tle nowogrodzkiego nieba. Te latawce, które spełniły swoją funkcję otrzymały najwyższe noty od wnikliwie obserwujących członków komisji konkursowej. W tej części jury oceniało płynność lotu, stateczność latawca  oraz uzyskaną wysokość. W sumie w zawodach wzięło 20 uczestników, którzy puszczali swe latawce w dwóch próbach.

Po prezentacji lotu ostatniego latawca organizatorzy zaprosili wszystkich na ciepły posiłek w postaci pysznej zupy, hot – dogów, słodyczy a także gorącej, pysznej herbaty lub kawy.

Ci najmłodsi i ci troszkę starsi, a nawet całkiem dorośli uczestnicy pikniku tuż po posiłku przystąpili do gier i zabaw przygotowanych przez Stowarzyszenie Fiber.  Rozpoczęto Fiberiadą, poprzez gry i konkursy  o nazwach „Familiada”, „Wąż”, „Ringo”, „Oczko”  i  kończąc na grze „Latający Talerz”.

Zwycięzcy poszczególnych konkurencji otrzymywali drobne nagrody, będące równocześnie wspaniałą pamiątką udziału w imprezie.

Spora grupa dzieci skorzystała z gokartów, dmuchanego zamka oraz wzięła udział w konkursie plastycznym.

Tuż przed godziną 14:00 wszystko było jasne. Jury podliczyło punkty i wyłoniono zwycięzców konkursu latawcowego podczas Pikniku Latawcowego. Oceniano wszystkich indywidualnie, a także przyznano miejsca szkołom biorącym udział w zawodach. I tak oto wyglądały wyniki: w kategorii indywidualnej: Miejsce I Jagoda Trojnar, II miejsce Marcel Piekarski, natomiast III siostra Marcela Aleksandra Piekarska. Wśród szkół miejsce pierwsze zajęła Szkoła Podstawowa Nr 1 im. Janusza Korczaka w Nowogrodzie Bobrzańskim, miejsce II Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Brodatego w Nowogrodzie Bobrzańskim. Zwycięzcy stanęli na podium i otrzymali zasłużone puchary, medale  i dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Z pustymi rękoma nie wrócili też pozostali uczestnicy pikniku. Organizatorzy dla każdego przygotowali upominek, dzięki czemu porażka przegranej nie była tak gorzka, choć prezes Stowarzyszenia Fiber Roman Mączkowski nazwał wszystkich zwycięzcami, podziękował za liczne przybycie i udział oraz zaprosił na kolejny Piknik Latawcowy, który odbędzie się już za rok.

Komentowanie wyłączone.